När skridskoåkningen och balansen börjar sitta är det dags att ta de första stegen mot ett samspel i hockey. Passningsövningar för barn finns i båda böckerna Hockeyövningar för barn och Hockeyträningar för de yngre. I boken Hockeyträningar för de yngre finns specifika tematräningar där passningar och passningsövningar finns med som ett tema-pass, bland de färdiga hockeyträningarna för barn.
månadsarkiv: december 2020
Skridskoteknik för barn
Teknikträning i hockey eBöcker
Teknikövningar för barn
Teknikövningar i hockey hittar du i två olika böcker, Hockeyövningar för barn och Hockeyträningar för de yngre. I den första boken Hockeyövningar för barn kan du plocka ihop olika hockeyövningar till en färdig träning eller komplettera din planering med några hockeyövningar från boken. Hockeyträningar för de yngre har däremot 63 färdigt sammansatta hockeyträningar till ett 50-80 minuter långt träningspass.
Hockeyövningar för teknik
Hockeyträning för barn
Individuell teknikträning i hockey
Träna barn i hockey
Hockeyövningar för teknikträning
Beroende på ålder behöver du givetvis anpassa hockeyövningarna för teknikträning.
För de yngsta finns hockeyövningar för teknikträning i boken Hockeyövningar för barn
Lite överlappande med föregående finns även boken Hockeyträningar för de yngre.
När spelarna är lite äldre kan du börja mixa in övningar från böckerna Moderna hockeyövningar för individuell teknikträning och Multidimensionell hockeyträning och övningar
Lite mer matchlik teknikträning hittar du i boken Träna matchlikt i hockey.
Hockeyträning U7, U8, U9, U10, U11, U12
54 färdiga hockeyträningar att använda på isen och 9 stycken färdiga tematräningar, för skridskoåkning, puckbehandling, passningar, skott och närkampsspel hittar du i boken Hockeyträningar för de yngre, med andra ord totalt 63 färdiga hockeyträningar. Använder du varje hockeyträning 2-3 gånger efter varandra har du täckning för 126 – 189 träningar om det skulle behövas.





