Utan puck mot mål, med bladet i isen och bra ställning
När du övar på skott, t.ex. på en skottramp eller en skottskiva, tänk på att inte behandla pucken innan skott, pucken på bladet och avslut.
Ha alltid en skymmande spelare framför målvakten. En korsande skymmare som släcker lampan för målvakten precis vid skott ögonblicket högre upp i banan ger ännu bättre effekt.
Om det inte finns egna skymmare, utnyttja motståndaren. Förflytta pucken innan skott så att motståndaren är den som skymmer ditt skott för den egna målvakten.
Hur kan man se att man är på rätt väg? Hur kan man följa resultat och utveckling på kort- och långsikt? Hur ser man resultat på områden som inte är så lätta att mäta, där resultaten inte visas på ”tavlan”?
Uppföljningssamtal och individuella samtal är ett verktyg. Hur går det? Hur har du upplevt träningen? Utvecklingen? Vad har fungerat bra? Vad har varit en utmaning? Hur kan du som tränare stötta? Vad har du som ledare sett?